Organik Kırmızı Mercimek 750gr


  • Ürün Kodu: 90014
  • Stok Durumu: Stokda Var
  • 20,00TLOrganik Kırmızı Mercimek

Ülkemizde de yetiştirilebilen kırmızı mercimeğin asıl vatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Bir çok protein içeren besin gibi organik kırmızı mercimek de insan sağlığına bir çok çeşitte fayda sağlamak ile ünlüdür. Her yaştan kişinin besin değeri yüksek olan kırmızı mercimeği mutlaka tüketmesi gerekir. Kırmızı mercimekten bir çok çeşitte yemek yapılabilse de en çok kırmızı mercimek ülkemizde çorbalarda tüketilmektedir.

Organik kırmızı mercimek, protein açısından zengin olduğu gibi, içeriğinde lif oranı da yüksektir. Bu sayede kemik ve göz sağlığını da korumaya yönelik etkileri görülür. 100 gram kadar organik kırmızı mercimekte 116 kalori bulunmaktadır. Organik kırmızı mercimek protein, potasyum, sodyum, magnezyum, demir, kalsiyum, C vitamini, A vitamini, B 12 vitamini, D vitamini açısından da zengindir. Peki; organik kırmızı mercimeğin insan sağlığına faydaları nelerdir?

Organik Kırmızı Mercimeğin Faydaları

·         Lif bakımından oldukça zengin bir besin olan kırmızı mercimek kalp sağlığını korumada ve vücut kolesterol seviyesini ayarlamada oldukça başarılıdır. Düzenli olarak tüketen kişilerde kolesterol seviyesi yüksekliği ve kalp hastalıkları görülme riski azalır.

·         Hamile kadınlarda hamilelik boyunca bebeğin beslenmesini sağladığı gibi, kemikler ve zihin açısından bebeğin daha güçlü olmasını sağlar.

·         Küçük çocuklarda kemik ve diş sağlığı açısından önemli bir besindir. Çocukların kemik sağlığını korumaları için düzenli olarak tüketmeleri gerekir.

·         Osteoporoz riskinin azalmasını sağlar. Menopoz döneminde kadınların bolca tüketmesi gerekir.

·         Mineral ve protein bakımından zengin olan bu besin spor yaparak kas gücüne sahip olmak isteyenlerin öncelikli besini olmalıdır.

·         Sindirim sistemi üzerinde büyük bir fayda sağlar. Mide ve bağırsaklarında rahatlama isteyenler düzenli olarak kırmızı mercimek tüketmeleri gerekir.

·         Diyabet hastalığı çağımızda çok sık görünen bir rahatsızlıktır. Diyabetten kurtulmayı da sağlayan kırmızı mercimek haftada iki kez yağsız bir şekilde yemeği veya çorbası yapılarak tüketilmesi gereklidir. Kırmızı mercimek tüketimi sayesinde şeker seviyesi sürekli olarak dengede kalacaktır.

·         Zengin protein ve lif kaynağı olması nedeni ile tok tutma özelliği yüksektir. Bu sayede kırmızı mercimek tüketen kişiler daha kolay kilo vererek diyetlerine sadık kalabilir. 

Yorum Yap

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: organik-kirmizi-mercimek